wsiepolskie.pl

Encyklopedia Wsi i Regionów województwo małopolskie / powiat bocheński / gmina Bochnia

Stradomka

www.stradomka.32-742.wsiepolskie.pl

Opis i historia wsi / Opis ogólny

Stradomka to wieś, a właściwie wioska którą zamieszkuje ok.300 osób. Główna droga dzieli miejscowość na dwa odrębne krajobrazy: z jeden strony domy znajdują się na sporym wzgórzu, a z drugiej są same równiny, pola, oraz dwie rzeki. Na końcu Wsi obecnie budowany jest most, który ma dość długą i pechową historię. Most ten jest granicą z inną gminą. Przez niewielką, spokojną wioskę biegnie rowerowy szlak turystyczny, co zachęca także do pieszych wycieczek po górzystej malowniczej okolicy. Stradomka jest punktem z którego śmiało można wyruszać na wędrówki piesze, długie spacery, a nawet konne wyprawy po okolicznych, licznych dróżkach, ścieżkach i uliczkach. Krążąc po okolicy można napotkać dzikie zwierzęta, ale i kozy, barany, konie, gęsi i inne hodowlane zwierzęta, które spoglądają na spacerowiczów z daleka.

Opis herbu:
W polu srebrnym rzeka błękitna w kształcie litery „S”, której nurt rozszerza się nieco ku górze.
Symbolika herbu:
Stylizowana litera „S” symbolizuje nurt rzeki Stradomki i jednocześnie nawiązuje do nazwy wsi
i rzeki.

Pierwsza wzmianka o Stradomce pochodzi z 1308 roku, wówczas wieś należała do parafii Chełmskiej prowadzonej przez Zakon Bożogrobców. Jej dziedzicami byli bracia Piotr, Jan i Andrzej Stradomscy, którzy posiadali tam niewielki folwark.
Zabudowania i pola miejscowości Stradomka znajdują się w dolinie rzeki Stradomka, na granicy dwóch regionów geograficznych:Pogórza Wiśnickiego i Przedgórza Bocheńskiego u ujścia rzeki Stradomki do rzeki Raby.

Dolina Stradomki i okolice „występują” w powieści Karola Bunscha pt. „Dzikowy skarb”.